PIT kasowy

W dniu 27 września 2024r. Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą możliwość wyboru przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą (w niewielkich rozmiarach) kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodu (tzw. kasowego PIT) od roku […]

W dniu 27 września 2024r. Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą możliwość wyboru przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą (w niewielkich rozmiarach) kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodu (tzw. kasowego PIT) od roku 2025.

Co to jest kasowy PIT

Podstawowa zasada rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) mówi, że obowiązek zapłaty przez przedsiębiorcę podatku dochodowego powstaje w momencie sprzedaży, czyli w chwili wydania towaru lub wykonania usługi (także częściowo). Nie może to nastąpić później niż wskazuje data wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Kasowy PIT daje możliwość płacenia podatku dochodowego dopiero w momencie otrzymania od kontrahenta zapłaty za wystawioną fakturę. Jeżeli skorzystasz z tego rozwiązania, nie będziesz musiał płacić podatku już w momencie wykonania usługi, dostawy towaru lub wystawienia faktury, lecz dopiero wtedy, kiedy otrzymasz zapłatę. Taka sama zasada obowiązuje przy zaliczaniu w koszty uzyskania przychodów faktur zakupowych otrzymanych od kontrahentów, czyli możesz je ująć w kosztach uzyskania przychodów, dopiero jak zapłacisz za zakupiony towar lub usługę.

Kto może skorzystać z kasowego PIT

Z metody kasowego rozliczenia PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą:

  • opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym, na zasadach IP BOX, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • jeżeli przychody z działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł
  • jeżeli nie prowadzą ksiąg rachunkowych
  • jeśli złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze metody kasowej, oświadczenie o wyborze metody kasowej złóż na piśmie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego roku podatkowego.

UWAGA !

1. Jeżeli wybierzesz kasową metodę rozliczenia PIT, musisz prowadzić ewidencję faktur, które dokumentują przychody i koszty rozliczane tą metodą. Ewidencja musi zawierać datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności oraz datę uregulowania płatności. Do prowadzenia tej ewidencji zobowiązany jest podatnik nie biuro rachunkowe oraz ewidencję należałoby dostarczać do biura.

2. Metodę kasową możesz zastosować wyłącznie do przychodów z transakcji z innym przedsiębiorcą, które są udokumentowane fakturami. Nie jest stosowana do przychodów z transakcji z osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności.

3. Metody kasowej PIT nie zastosujesz do przychodów z transakcji z podmiotem powiązanym z tobą, na przykład z firmą twojego małżonka albo spółką, w której masz ponad 5 procent udziałów, oraz takim, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tak zwanym raju podatkowym. Kasowego rozliczenia PIT nie zastosujesz również do przychodów z tytułu zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli na przykład ze sprzedaży samochodu, budynku albo maszyny.

3. Z kasowego PIT nie mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej.

Po więcej informacji zachęcam do odwiedzenia poniższej strony:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/005347

W razie pytań zapraszam również do kontaktu z biurem.

  • Udostępnij!
Autor:

Radosław Kukla

Właściciel firmy BRR

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii biegłego rewidenta i biura rachunkowego.

Zadaj pytanie