MPP Mechanizm podzielonej płatności

Dzień dobry, uprzejmie pragniemy przypomnieć, że zgodnie z Art.  108a. Podatek od towarów i usług. Dz.U.2024.361.,  który mówi o obowiązkowym stosowaniu Mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Prosimy o weryfikację czy wykonywane przez Państwa […]

Dzień dobry,

uprzejmie pragniemy przypomnieć, że zgodnie z Art.  108a. Podatek od towarów i usług. Dz.U.2024.361.,  który mówi o obowiązkowym stosowaniu Mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Prosimy o weryfikację czy wykonywane przez Państwa usługi bądź sprzedaż towarów mieszczą się w kategorii usług lub towarów „wrażliwych”, które są wymienione w załączniku nr 15 ustawy o podatku od towarów i usług oraz jednocześnie wartość brutto faktury przekracza 15.000,00 zł. Obowiązek ten ma zastosowanie nawet wtedy kiedy jedna pozycja faktury jest wymieniona w powyższym załączniku, a wartość faktury opiewa na kwotę 15.000,00 zł brutto.

Przedsiębiorcy wystawiający faktury z obowiązkową płatnością MPP są zobligowani do zawarcia na takiej fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”.

Za brak adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze, w sytuacji, gdy przepisy tego wymagają, przewidziano sankcję dla sprzedawcy. Wynosi ona 30% kwoty podatku VAT przypadającej na dostawę towarów i/lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (art. 106e ust. 12 ustawy o VAT).

Tym samym przypominam o obowiązku dokonywania płatności za pośrednictwem Split payment, gdy na fakturze kosztowej zawarta jest adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” (MPP).

  • Udostępnij!
Autor:

Radosław Kukla

Właściciel firmy BRR

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii biegłego rewidenta i biura rachunkowego.

Zadaj pytanie